گفت و گوی داغ سبز

"مرگ ببر سیبری و شکست پروژه احیای ببر مازندران" در گفتگوی داغ سبز

   بیست و دومین گفتگوی داغ سبز با موضوع "مرگ ببر سیبری و شکست پروژه احیای ببر مازندران" روز پنجشنبه 16 دیماه با حضور مهندس محمد درویش –کارشناس منابع طبیعی- و دکتر پیام محبی –رییس بیمارستان دامپزشکی تهران- از رادیو اینترنتی ایران صدا پخش گردید. ابتدا احمد پازوکی – نگارنده و مجری برنامه- به توضیح اجمالی این داستان غم انگیز و تعجب آور پرداخت. 
 سپس محمد درویش شروع سخنان خود را با نکته ای مثبت آغاز کرد و گفت موضوع مرگ ببر سیبری در باغ وحش تهران از معدود خبرهای محیط زیست بود که در مقیاسی وسیع در رسانه ها بازتاب داشت و این نشان می دهد که موضوعات محیط زیستی تا حدودی در جامعه حساسیت برانگیز شده است. از سوی دیگر، این داستان جنبه های منفی و نگران کننده ی زیادی دارد. 

 14 کشور یا 92 کشور؟
   به گفته ی محمد درویش، رییس سازمان محیط زیست پس از ورود ببرها اعلام کرد که ایران در زمره ی 14 کشور دارنده ی ببر قرار خواهد گرفت. این جمله  بدین معناست که ببر بایستی  در ایران به صورت "وحشی و طبیعی" زندگی کند وگرنه اکنون ببر در 92 کشور درجهان وجود دارد و حتی در کشورهایی نظیر ایالات متحده ، ببر خانگی نیز هست.   اما با گذشت 8 ماه از سخنان آقای محمدی زاده، ما نه تنها زیستگاهی برای این ببر نداریم و نتوانستیم زیستگاه میانکاله را برای حضور طبیعی ببر آماده کنیم، بلکه تحولات توسعه ای که در طی این چند ماه در میانکاله اتفاق افتاد دقیقا بر خلاف روندی بود که کنشگران محیط زیست انتظار داشتند. چراکه مجوز احداث جاده و پتروشیمی در این منطقه ی حفاظت شده صادر گردید.

 ببرها را گرفتیم چون ممکن بود بعدا چیزی به ما ندهند!
  محمد درویش در ادامه به "نیت مثبت" مسئولان این پروژه اشاره کرد و گفت : "نیت آقای هوشنگ پورضیایی در آوردن این ببرها بدون شک مثبت و  حفاظت از زیستگاه میانکاله از گزند آسیبهای توسعه ای است و از این رو است که به نگهداری از این دو مهمان ناخوانده تن دادیم. وبه دلیل اینکه روسیه، دو قلاده پلنگ را برای استفاده از آنها به عنوان نماد بازیهای زمستانی  نیاز داشت، ما هم همان موقع ببرها را از آنها گرفتیم چون ممکن بود بعدا چیزی به ما ندهند!"   "اما حتی با چنین نیتی هم نباید هر وسیله ای را توجیه کنیم و کاری که ما با این ببرها کردیم کاملا غیر اخلاقی بود."

 داستان کبک!
   دکتر پیام محبی در ادامه ی گفتگو، به تماس های مکرر مردم به بیمارستان دامپزشکی تهران و سوالات آنها در مورد این ببر و چرایی مرگ آن اشاره کرد و این نگرانی عمومی را مثبت دانست. همچنین وی گفت : " شکست، مقدمه ی پیروزی است و ما با قبول شکست، راه پیروزی را پیدا می کنیم اما متاسفانه به نظر می رسد که سازمان محیط زیست هنوز شکست خودش را قبول نکرده است. سازمان حفاظت از محیط زیست هنوز دارد از این موضوع فرار می کند و مانند کسی است که سرش را زیر برف کرده است و خیال می کند کسی او را نمی بیند!"   "ما می توانستیم از کشورهایی که ببر دارند، نحوه ی نگهداری ببرها را بپرسیم و مطمئنا کسی جواب رد به ما نمی داد. در ایران هم دامپزشک و دوستدار حیوانات کم نداریم که سرشان برای از این قبیل کارها درد کند! من فکر می کنم اگر سازمان محیط زیست را به مردم بسپاریم، مردم خودشان بودجه اش را هم تهیه می کنند. در ایران آدم دلسوز، کم نیست."   
  
الاغ های وارداتی از عراق، عامل مرگ شیرها و ببرهای ایران
   پیام محبی : " آخر وقت دیروز با مدیرکل دامپزشکی استان تهران صحبت کردم و ایشان بیماری مشمشه را تایید کردند. البته آزمایشگاه هم به این موضوع را تایید کرده بود و منتظر نتیجه ی آزمایش PCR بودند. متاسفانه به نظر می رسد الاغ های آلوده ای که از عراق خریداری کرده بودند و خوراک ببر بود، باعث انتقال این بیماری شده، هر چند این بیماری در کشور ما نیز بومی است."   "خیلی جالب است! یک ماه قبل، دو قلاده شیر نیز در باغ وحش تهران به همین دلیل تلف شدند و کسی نیامد تحقیق کند که علت مرگ آنها چیست. گروه هدف همه ی باغ وحش ها، کودکانند و پیگیری نکردن علت مرگ شیرها، امکان انتقال این بیماری را به بازدید کنندگان کم سنّ باغ وحش تهران افزایش داده که بسیار خظرناک است."
 
 از اولش هم ما دو تا پلنگ معیوب به روس ها دادیم!!
  دکتر محبی : " آقای پوتین در عرض این چندماه تاکنون دو بار به پلنگ های ایرانی سر زده است. و جالب است که طرف ایرانی قضیه می گوید: " ما از اولش هم دو تا پلنگ معیوب به آنها دادیم"! بگذریم از فضای فکری گوینده ی این جمله و عذر بدتر از گناهی که می آورند، آنجا هم آبروی ما را بردند. شما که از دو ماه قبل می دانستید این دو قلاده را باید تحویل روسها بدهید، اقلا تحت درمان قرارشان می دادید تا نگویند ایران دامپزشک ندارد."    

از ما چیزی نپرسیدند 
  دکتر پیام محبی در پاسخ به سوالی مبنی بر نحوه ی تعامل سازمان دامپزشکی ایران و سازمان حفاظت از محیط زیست، چنین گفت: " من سازمان دامپزشکی را نمی دانم چون از سال 67 بخش درمان کاملا به بخش خصوصی واگذار شد و این یک تحول مثبت بود. اما در مورد بخش نظارت، من پرسیده ام و اصلا دامپزشکان را بازی ندادند و هیچ مشاوره ای با هیچ دامپزشکی نکردند. حتی دانشکده ی دامپزشکی هم از این موضوع بی اطلاع بود. تنها یکی دو مورد به صورت خصوصی با دامپزشکان تماس گرفتند و آن هم در مورد شیر پرسیدند و نه ببر. " 
 "درست است که ما تجربه ی نگهداری از ببر را نداشتیم اما تمامی موضوعات پیرامون نگهداری از حیوانات، پروتکل های مخصوص به خود دارد از جمله تست مالئین – که همان آزمایش مشمشه است- همچنین انتخاب الاغ برای تغذیه شیر و ببر هم جای بحث دارد. روستایی ها الاغ سالم خود رانمی فروشند چراکه ابزار کار آنهاست. پس بایستی گوشت الاغ های فروخته شده بطور دقیق مورد بررسی دامپزشکی قرار گیرد تا آلوده به بیماری نباشد."

 !Answer your phone buddy
 روز چهارشنبه 15 دی ماه، نگارنده با دکتر محمدباقر صدوق تماس گرفت و ایشان موافقت کردند تا پنجشنبه ساعت 3 الی 4  در گفتگوی داغ سبز حضور تلفنی داشته باشند. در اثنای برنامه، هرچه عوامل برنامه تلاش کردند موفق به صحبت با ایشان نشدند چراکه ایشان تلفن همراه خود را پاسخ نمی دادند.

  "شیر" رها کردیم و "لاشه" تحویل گرفتیم 
 محمد درویش در پاسخ به این سوال که آیا اصولا می توان با یک جفت از یک گونه، آنرا احیا کرد، گفت: " مشکل اصلی، تخریب زیستگاه این گونه است. ما تجربه ی رهاکردن شیر در دشت ارژن را داشتیم و دیدیم که پس از مدت کوتاهی ، رفتیم و لاشه های آنها را از دشت جمع کردیم. یک شیر روزانه هفتاد کیلو گوشت لازم دارد و در دشت ارژن به اندازه ی کافی بز و قوچ  وجود نداشت و شیرها از گرسنگی تلف شدند. پوشش گیاهی لازم برای زندگی گیاهخواران در  منطقه نبود و شکار نیز در منطقه کنترل نشده بود." 
 "بنابراین ما باید ابتدا بستر زندگی چنین جانورانی را در طبیعت مهیا کنیم و سپس به آوردن آنها اقدام نماییم. در غیر این صورت کارهای ما صرفا تبلیغاتی خواهد بود."     

 ببرهای چین و ببرهای ایران  
مهندس کوشان مهران همراه تلفنی گفتگوی داغ سبز بود. او اطلاعات جالبی در مورد ببر به شنوندگان ارائه کرد: " زمانی در کشور چین ، چندین زیرگونه ی ببر وجود داشت: ببر بنگال، ببر هندوچین، ببر جنوب چین، ببر خزر و ببر سیبری. در سال 1950 دولت چین ببر را در زمره ی حیوانات موذی قرار داد. در عرض بیست سال در چین 4000 قلاده ببر کشته شد. در سال 1970 شکار ببر ممنوع شد اما دیگر دیر شده بود چراکه ببر جنوب چین – که به نوعی جد همه ی ببر ها محسوب می شود- رو به انقراض بود و دیگر کسی این جانور را در طبیعت ندید. تنها 60 قلاده از این ببر در باغ وحش های جهان وجود دارد. از چندین سال پیش، دولت چین برنامه ای برای معرفی ببر جنوب چین به زیستگاههای سابقش در نظر گرفته است. دولت دو کار عمده انجام داده است. اول اینکه ببرهایی که در باغ وحش ها زندگی می کردند را به یک ایستگاه حفاظت شده در افریقای جنوبی معرفی کردند . ببرها زیر نظر مربیان در طبیعت مشغول یادگیری شکار هستند. و سعی بر این است که این ببرها بتوانند بدون کمک بشردر طبیعت زاد و ولد کنند تا توله ببر از زمانی که چشم باز می کند در طبیعت باشد."
  "دومین کار آنها ، اینست که در جنوب چین، یک منطقه ی صدهزار هکتاری را در نظر گرفتند و علاوه بر قرق آن، احیای جمعیت طعمه های مطلوب ببر – اعم از گوزن، گراز و گاومیش- را در دستور کار قرار دادند." 
 وی همچنین شیر بربری در مراکش را نیز مثال زد و گفت: حال خودتان قضاوت کنید ببینید کدامیمان روش درستی را برای احیای یک گونه ی وحشی به کار بستیم..."     

 مابقی صحبتهای مهندس کوشان مهران و بحث داغ او و محمد درویش و همچنین قضیه ی شکایت دامپزشکان از سازمان حفاظت از محیط زیست را می توانید در ادامه ی برنامه بشنوید.

برنامه را بشنویدشنبه 18 دی 1389 | نظرات ()

اندیشیدن درباره ی محیط زیست، ما را به موضوعات زیادی در حوزه ی سیاست، اقتصاد، اجتماع و روان آدمی رهنمون می کند. اینجا می خواهیم درباره ی این موضوعات بیاندیشیم، بنویسیم و گفت و گو کنیم.
pazoki.ahmad@gmail.com

موضوعات

معرفی وبلاگ و وبسایت

سفرهای سبز استانی

نظر سنجی

عمومی

اقتصاد محیط زیست

تالابها و دریاچه ها

منابع جنگلی

محیط زیست جانوری

محیط زیست دریایی

مطالب اخیر

محیط زیست؛ یک مسئله ی امنیتی

داستانِ سربازانِ واقعیِ چوبی

آنچه باید از خانم ابتکار خواست

"منِ زیر کتابها مدفون؟" یا "نسبتِ میان تئوری و عمل"

چگونه یک قربانی می تواند ناجی دیگران شود؟

محیط زیست و شرارت ذاتی آدمی

جهانی شدن و محیط زیست ایران

شروع دوباره

کنش اجتماعی؛ تخصص؛ خردمندی

ادامه ی گفت و گوی داغ سبز در قالب مناظره ی علمی

پارادوکس تحریف اخبار محیط زیستی؛ نگاهی به توقیف سبزپرس

دانلود برنامه های 86 تا 95

گفت و گوی داغ سبز فعلا اجرا نمی شود

نود و پنجمین گفت و گوی داغ سبز: اخبار روز!

دماوند به روایت گفت و گوی داغ سبز

آرشیو مطالب

دی 1392

آذر 1392

شهریور 1392

مرداد 1392

اردیبهشت 1392

فروردین 1392

دی 1391

شهریور 1391

تیر 1391

خرداد 1391

اردیبهشت 1391

فروردین 1391

نویسندگان

احمد

پیوند ها

محمد درویش

علیرضا مبینی

عاطفه بنایی

تینا قضاتی -- وکیل مدافع زمین

حمیدرضا میرزاده -- سرباز زمین

م‍ژگان جمشیدی -- دیده بان محیط زیست ایران

ناصر كرمی

هومان خاكپور -- دیده بان طبیعت بختیاری

محسن تیزهوش -- آوای محیط زیست ایران

دیدبان لرستان

روشنك شهبازی

امیر سررشته داری

محمد سوزنچی

حسین عبیری گلپایگانی

گروه کوهنوردی کلکچال

گرین بلاگ

سبز پرس

نظر سنجی

به نظر شما مشکل "اصلی" محیط زیست ایران چیست؟
   
   
   
   

آمار سایت

بازدیدهای امروز :
بازدیدهای دیروز :
كل بازدیدها :
كل مطالب :

امکانات جانبی

RSS 2.0