گفت و گوی داغ سبز

رویای ببر مرده

بیست و دومین گفتگوی داغ سبز با موضوع "مرگ ببر سیبری"، ‌پنجشنبه 16 دی ماه از رادیو اینترنتی ایران صدا اجرا خواهد شد. اكنون به مروری بر داستان ببر سیبری و پرو‍ژه ی شكست خورده ی "احیای ببر مازندران" می پردازیم.


ببر مازندران یا ببر سیبری؟

 داستان از اینجا شروع شد كه روسیه تصمیم گرفت تا ن‍ژاد پلنگ آسیایی (‌ایرانی)‌ را در كشور خود داشته باشد. برخی از خبرگزاریها، هدف این خواسته را احیای پلنگ قفقاز و برخی دیگر، علاقه ی شخصی ولادیمیر پوتین به گربه سانان بزرگ دانستند.

به هر حال و با هر دلیلی، اولین پیشنهاد روس ها در دیدار محمود رضا سجادی،‌ سفیر ایران در روسیه و یوری ترودنیف، وزیر محیط زیست و منابع طبیعی روسیه مبنی بر تعویض دو قلاده پلنگ ایرانی با دو قلاده ببر سیبریایی مطرح شد.

انتقاداتی كه  آن زمان به چنین داد و ستدی از سوی فعالان و كارشناسان محیط زیست مطرح شد، در چند وجه بود. یكی آنكه به نظر عده ای، در شرایط بحرانی محیط زیست جانوری كشورمان و در اوضاعی كه بسیاری از گونه های اندمیك جانوری مانند گربه شنی، یوزپلنگ و گورخر ایرانی در معرض نابودیند، آوردن ببر سیبری به جهت احیای ببر مازندران كار حشو و مستحبی است. دومین انتقادی كه به این معامله گرفته شد، این بود كه آیا اساسا ماهیت ببر مازندران و ببر سیبری یكی است؟ و آیا چنین گونه ای می تواند در شرایط آب و هوایی ایران به زندگی و تولید نسل بپردازد؟ با توجه به اینكه خود روسیه هم در نگهداری از این گونه ی جانوری مشكلات و معضلات عدیده ای دارد. و سومین انتقادی كه به این مذاكره وارد بود، اما و اگرهایی بود كه در ارائه ی امكانات و بودجه برای نگهداری ببر سیبری مطرح می گشت.

از سیبری تا مازندران، از مازندران تا تهران

با تمامی این تفاسیر، داد و ستد ِ میان-دولتی انجام شد و یك جفت ببر سیبریایی،‌ اردیبهشت ماه 89 وارد ایران شدند. اما این جفت كه قرار بود در منطقه ی عمومی میانكاله نگهداری شوند به دلیل آماده نبودن زیستگاه میانكاله  به باغ وحش  ِ ارم تهران منتقل شدند! البته این انتقال، موقتی و یك ماهه اعلام شد اما هنوز زیستگاه میانكاله آماده نشده است!

بدین شكل، ببرهایی كه قرار بود در یك منطقه ی محافظت شده به زندگی آزاد بپردازند و نژادی باستانی را احیا كنند، به بازیچه ای نمایشی در پاركی در غرب پایتخت بدل گردیدند. نكته ی جالب اینجاست كه مهندس ضیائی، مدیر پروژه احیای ببر ایرانی پیشتر به ایسنا گفته بود كه نقشه‌ها و طراحی محل جدید انتقال ببرها به میانكاله صورت گرفته اما به دلیل تامین نشدن اعتبار مورد نیاز، این پروژه همچنان متوقف است! یعنی گویا پیش از تصمیم برای آوردن ببرها و حتی از هنگام عقد قرارداد تا واردات ببرها هیچگونه برنامه ریزی برای نگهداری از این دو جانور انجام نشده بود.

اوضاع ببرها در باغ وحش تهران اوضاع نامساعدی بود. دیده ها و شنیده ها از افسردگی شدید این دو ببر در فضای باغ وحش و در هوای تهران حكایت داشت. تا جایی كه حیوان بیچاره به تكه گوشتی كه مقابلش انداخته شده بود زل زده بود و هیچ نمی خورد.

پایان سفر طولانی با مرگ

روز پنجشنبه خبر آمد كه ببر نر تلف شد. ساعت 11 صبح. حال، ‌یكی می گوید آلودگی هوای تهران حیوان را از پا درآورده . دیگری احتمال ایدز جانوری (FIV) را می دهد. دیگری از گوشت خر می گوید... اما دكتر محمد باقر صدوق می گوید این ببر از بیماری خطرناك "مشمشه" تلف شده است و بایستی به جای نگهداری جسد آلوده اش در سردخانه ی باغ وحش، سریعا به روشی علمی امحاء شود... رییس باغ وحش تهران می گوید این ببرها از ابتدا گواهینامه ی سلامت نداشته اند و تنها گواهینامه ی واكسینه بودنشان را به ما داده اند. از سازمان محیط زیست پاسخ می آید كه لزومی به ارائه ی گواهینامه ی سلامت به باغ وحش تهران ندیده اند.... اما ببر به هر دلیلی تلف شده باشد و بیماریش از بدو ورود با او بوده باشد یا خیر، ‌"پروژه احیای ببر مازندرانی با وارد كردن دو قلاده ببر سیبری" پروژه ای كاملا شكست خورده محسوب می شود و علاوه بر هزینه های مادی وارد شده بر كشور توسط این حركت نابخردانه، ‌موجب سرشكستگی و تحقیر غرور ملی نیز گردید.

رویای ببر مرده

اكنون ببر نر در منطقه های بكر سیبری رهاست و ببر ماده آرزوی رهایی دارد از این قفس...

..........................................................................................
مراجع

مرگ ببر روسی در پارك ارم -- خبرگزاری تابناك

صدور پلنگ، ورود ببر -- گنجینه ی دانش

ببر سیبری به جای مازندران،‌به پردیسان رفت -- جهان اقتصاد

ببرها و آدم ها -- جام جم آنلاین

آلودگی تهران ببرها را كشت؟ -- آوای سبزدوشنبه 13 دی 1389 | نظرات ()

اندیشیدن درباره ی محیط زیست، ما را به موضوعات زیادی در حوزه ی سیاست، اقتصاد، اجتماع و روان آدمی رهنمون می کند. اینجا می خواهیم درباره ی این موضوعات بیاندیشیم، بنویسیم و گفت و گو کنیم.
pazoki.ahmad@gmail.com

موضوعات

معرفی وبلاگ و وبسایت

سفرهای سبز استانی

نظر سنجی

عمومی

اقتصاد محیط زیست

تالابها و دریاچه ها

منابع جنگلی

محیط زیست جانوری

محیط زیست دریایی

مطالب اخیر

محیط زیست؛ یک مسئله ی امنیتی

داستانِ سربازانِ واقعیِ چوبی

آنچه باید از خانم ابتکار خواست

"منِ زیر کتابها مدفون؟" یا "نسبتِ میان تئوری و عمل"

چگونه یک قربانی می تواند ناجی دیگران شود؟

محیط زیست و شرارت ذاتی آدمی

جهانی شدن و محیط زیست ایران

شروع دوباره

کنش اجتماعی؛ تخصص؛ خردمندی

ادامه ی گفت و گوی داغ سبز در قالب مناظره ی علمی

پارادوکس تحریف اخبار محیط زیستی؛ نگاهی به توقیف سبزپرس

دانلود برنامه های 86 تا 95

گفت و گوی داغ سبز فعلا اجرا نمی شود

نود و پنجمین گفت و گوی داغ سبز: اخبار روز!

دماوند به روایت گفت و گوی داغ سبز

آرشیو مطالب

دی 1392

آذر 1392

شهریور 1392

مرداد 1392

اردیبهشت 1392

فروردین 1392

دی 1391

شهریور 1391

تیر 1391

خرداد 1391

اردیبهشت 1391

فروردین 1391

نویسندگان

احمد

پیوند ها

محمد درویش

علیرضا مبینی

عاطفه بنایی

تینا قضاتی -- وکیل مدافع زمین

حمیدرضا میرزاده -- سرباز زمین

م‍ژگان جمشیدی -- دیده بان محیط زیست ایران

ناصر كرمی

هومان خاكپور -- دیده بان طبیعت بختیاری

محسن تیزهوش -- آوای محیط زیست ایران

دیدبان لرستان

روشنك شهبازی

امیر سررشته داری

محمد سوزنچی

حسین عبیری گلپایگانی

گروه کوهنوردی کلکچال

گرین بلاگ

سبز پرس

نظر سنجی

به نظر شما مشکل "اصلی" محیط زیست ایران چیست؟
   
   
   
   

آمار سایت

بازدیدهای امروز :
بازدیدهای دیروز :
كل بازدیدها :
كل مطالب :

امکانات جانبی

RSS 2.0