گفت و گوی داغ سبز

نگاهبان "پریشان" سرزمین "ایران"


ما دیگر هیچ محیط آبی فعال و زیست پویا در كشور نداریم

بیست و یكمین گفتگوی داغ سبز با موضوع "آسیب های وارده بر دریاچه ی پریشان" و با حضور مهندس محمد درویش و سید علی اكبر كاظمینی،‌ فعال محیط زیست،  در استودیوی شماره ی 2 ایران صدا برگزار شد. محمد درویش ابتدا به وضعیت غم انگیز "منابع آبی" در كشور پرداخت و گفت: " اكنون هیچ تالاب و دریاچه ای در ایران از گزند آسیبهای انسانی محفوظ نمانده است  و تقریبا می شود گفت كه ما هیچ محیط آبی فعال و زیست پویایی در كشور نداریم"

سپس وی به بررسی مشخصات محیط زیستی استان فارس واهمیت اكولو‍ژیكی این استان  پرداخت: " 18 منطقه ی حفاظت شده و پارك ملی در استان فارس وجود دارد و این استان  یكی از قطبهای تنوع زیستی ایران محسوب می شود. اما متاسفانه  بیشترین افت منابع آب زیر زمینی را در این استان شاهدیم- چیزی حدود 2/2 میلیارد متر مكعب از مجموع 6 میلیارد متر مكعب تراز منفی آبخوانهای كشور. و این مساله سبب افت اكولوژیكی و ناپایداری محیط زیست استان فارس شده است."

پریشان:‌ فریاد مظلومیت محیط زیست ایران

در ادامه، علی اكبر كاظمینی، صحبتهای خود را اینگونه آغاز كرد: " پریشان، فریاد مظلومیت محیط زیست ایران است. محیط زیستی كه در چند دهه اخیر به دست عوامل انسانی در حال تخریب می باشد"

" پریشان حد فاصل ناحیه ی "خلیج عمانی" و ناحیه ی " ایرانی-تورانی" است كه از گسترش ناحیه ی عمانی و تخریب ناحیه ی ایرانی- تورانی محافظت می كنند. و چون این دریاچه در میان دو ناحیه ی اكولوژیكی قرار گرفته، بسیار پراهمیت و در عین حال بسیار حساس و آسیب پذیر است"

آقای كاظمینی اینگونه ادامه می دهد : " جاده ای كه قرار است بر روی این تالاب احداث شود، از مغز و از قسمتهای بكر این تالاب و از مناطقی كه چشمه های این تالاب می جوشند عبور می كند كه این موضوع بسیار خطرناكی است"

سید علی اكبر كاظمینی سپس به مزایای این دریاچه برای مردم بومی پرداخت: " در فصل سرما، بخار این دریاچه به صورت یك لایه ی حفاظتی بر روی مزارع عمل می كند و مانع نفوذ سرما به به سطح زمین و آسیب دیدن محصولات كشاورزی می گردد كه در كمیت و كیفیت این محصولات، ‌بسیار تاثیر گذار است. همچنین آب كشاوری منطقه نیز از چاههایی تامین می گردد كه از دریاچه ی پریشان تغذیه می شود "

مردم در كازرون نگاه خاصی به پریشان دارند

به گفته آقای كاظمینی ،بر طبق آمار، 80 درصد مردم كازرون اطلاعات تالابی داشتند . این رقم در تهران تنها 26 درصد است و این نشان از حساسیت مردم كازرون به موضوع تالاب پریشان دارد. با این وجود متاسفانه حتی نماینده ی مردم كازرون در مجلس هم به خواسته های مردم توجهی ندارد. در كمیته ی ارزیابی، آمار جمعیت روستایی مردمی كه از جاده ای كه قرار است در تالاب پریشان احداث شود منتفع می شوند  20000 نفر ذكر شده در حالیكه  در جمعیت روستایی این محدوده بر طبق آمار مركز آمار ایران،‌ تنها 4000 نفر از این جاده منتفع می شوند.

گفتگوی داغ كاظمینی و خدا پرست :‌آقای فرماندار باید از مردم عذر خواهی كند!

مهمان تلفنی برنامه، مهندس جمال خداپرست مدیر سازمان حفاظت محیط زیست كازرون بود. با وجود اصرار محمد درویش و من در ابراز نظر وی در مورد احداث این جاده، از ارائه ی هر گونه نظری در این باره خودداری كرد و نظرات سازمان محیط زیست را منوط به جواب كمیته ی ارزیابی محیط زیست دانست. از او پرسیدم چقدر امید دارید كه ساخت این جاده به كلی لغو شود. جمال خدا پرست اینگونه جواب داد "‌الان چند شرط توسط كمیته ی ارزیابی گذاشته شده است كه مشخص نیست موافقان احداث جاده بتوانند از عهده ی چنین شروطی بر ایند" در اینجا آقای كاظمینی سوال جالبی مطرح كرد: " چگونه كمیته ی ارزیابی بدون مطالعه ی گزارشات ارزیاب و قبل از تایید آنها ،‌ دست به ارائه ی شروط زده است؟!"

مهندس خدا پرست اینگونه جواب می دهد: "‌شما در آن جلسه بودید و شما باید به من جواب بدهید"

سید علی اكبر كاظمینی : " الان خدمتتان توضیح می دهم. در جلسه ی كمیته ی ارزیابی،‌آقای فرماندار (‌مهندس كاووس رئیسی) ،‌ نماینده ی مردم كازرون و مدیركل راه و ترابری استان فارس حضور داشتند . آمدند نشستند و جلسه، ‌سراسر تهدید بود. از تهدید من تا تهدید كمیته. آقای فرماندار به آقای دكتر رحمتی- دبیر كمیته ی ارزیابی- گفتند اگر شما برای این جاده،‌ مجوز صادر نكنید ما هیچگونه همكاری با طرح تالابها انجام نخواهیم داد"

" این حرف از طرف كسی كه بایستی از جایگاه قانون صحبت كند ابدا قانونی نیست چراكه طرح تالابها یك طرح قانونی مصوب دولت و مجلس است"

" آقای فرماندار با توجه به زمان كمی كه به فرمانداری كازرون منصوب شدند و احتمالا ناآگاهی ایشان از طوماری كه مردم منطقه ی كازرون در مخالفت با احداث این جاده امضا كرده اند، {به خاطر این رویه اش} باید حتما از مردم كازرون عذر خواهی كند."

مهندس خداپرست : "‌من دیروز خدمت آقای فرماندار بودم و ایشان گفتند حرفهای من ناقص و با حذف و تعدیل پخش شده و این باعث دلخوری ایشان شده بود. وی – مهندس كاووس رئیسی-  فردی با دغدغه های محیط زیستی است  و به شرایط سازمان محیط زیست، قول مساعد داده است"

دفاع مردم بومی از تالاب، پاشنه آشیل طراحان احداث جاده

محمد درویش در ادامه ی گفتگوی داغ سبز به نكته ی مهمی پرداخت و مخالفت مردم منطقه ی كازرون و روستاهای مشرف به دریاچه ی پریشان با این طرح را مهمترین مانع احداث این جاده دانست و افزود: " چنین امری مستلزم آگاهی و آموزش است. اینكه مردم منطقه بدانند كه این تالاب چه مزایایی برای خودشان و نسلهای آینده دارد"

مهندس علی اكبر كاظمینی،‌آگاهی مردم منطقه را در وضعیت مطلوبی دانست و امیدوار شد كه با تلاش موسسات غیر دولتی و دانشگاهیان،‌این آگاهی ها روز به روز اضافه گردد.

برنامه را بشنوید (لینك جدید)
جمعه 10 دی 1389 | نظرات ()

اندیشیدن درباره ی محیط زیست، ما را به موضوعات زیادی در حوزه ی سیاست، اقتصاد، اجتماع و روان آدمی رهنمون می کند. اینجا می خواهیم درباره ی این موضوعات بیاندیشیم، بنویسیم و گفت و گو کنیم.
pazoki.ahmad@gmail.com

موضوعات

معرفی وبلاگ و وبسایت

سفرهای سبز استانی

نظر سنجی

عمومی

اقتصاد محیط زیست

تالابها و دریاچه ها

منابع جنگلی

محیط زیست جانوری

محیط زیست دریایی

مطالب اخیر

محیط زیست؛ یک مسئله ی امنیتی

داستانِ سربازانِ واقعیِ چوبی

آنچه باید از خانم ابتکار خواست

"منِ زیر کتابها مدفون؟" یا "نسبتِ میان تئوری و عمل"

چگونه یک قربانی می تواند ناجی دیگران شود؟

محیط زیست و شرارت ذاتی آدمی

جهانی شدن و محیط زیست ایران

شروع دوباره

کنش اجتماعی؛ تخصص؛ خردمندی

ادامه ی گفت و گوی داغ سبز در قالب مناظره ی علمی

پارادوکس تحریف اخبار محیط زیستی؛ نگاهی به توقیف سبزپرس

دانلود برنامه های 86 تا 95

گفت و گوی داغ سبز فعلا اجرا نمی شود

نود و پنجمین گفت و گوی داغ سبز: اخبار روز!

دماوند به روایت گفت و گوی داغ سبز

آرشیو مطالب

دی 1392

آذر 1392

شهریور 1392

مرداد 1392

اردیبهشت 1392

فروردین 1392

دی 1391

شهریور 1391

تیر 1391

خرداد 1391

اردیبهشت 1391

فروردین 1391

نویسندگان

احمد

پیوند ها

محمد درویش

علیرضا مبینی

عاطفه بنایی

تینا قضاتی -- وکیل مدافع زمین

حمیدرضا میرزاده -- سرباز زمین

م‍ژگان جمشیدی -- دیده بان محیط زیست ایران

ناصر كرمی

هومان خاكپور -- دیده بان طبیعت بختیاری

محسن تیزهوش -- آوای محیط زیست ایران

دیدبان لرستان

روشنك شهبازی

امیر سررشته داری

محمد سوزنچی

حسین عبیری گلپایگانی

گروه کوهنوردی کلکچال

گرین بلاگ

سبز پرس

نظر سنجی

به نظر شما مشکل "اصلی" محیط زیست ایران چیست؟
   
   
   
   

آمار سایت

بازدیدهای امروز :
بازدیدهای دیروز :
كل بازدیدها :
كل مطالب :

امکانات جانبی

RSS 2.0