تبلیغات
گفت و گوی داغ سبز

گفت و گوی داغ سبز

گفت و گوی میترا البرزی منش و محمد درویش در مورد دریاهای ایران -- قسمت دوم


شکوفایی جلبکی در نوشهر و تنکابن

میترا البرزی منش: "وقتی فاضلاب تمام شهرهای شمال ایران از طریق رودخانه ها زه کشی می شود و به دریا می ریزد، مشکلاتی شبیه انتشار ویروسهای کشنده در میان ماهی ها هم اجتناب ناپذیر است. در سال گذشته همچنین پدیده ی "شکوفایی جلبکی" در منطقه هایی مانند نوشهر و تنکابن به حد بسیار بالایی رسید و همین امر موجب مرگ و میر ماهی ها گردید."


مردم ماهشهر ماهی های بندرشان را نمی خورند!

محمد درویش: " تبلیغات بسیاری در رسانه برای مصرف گوشت سفید و به خصوص ماهی در میان خانواده ها می گردد اما با آلوده شدن آبها و موجودات آبزی، مصرف این گوشت می تواند همراه با خطر باشد. در سفری که به بندر ماهشهر داشتم متوجه شدم که مردم آن منطقه مدتهاست ماهی های صید شده دریایی شهرشان را مصرف نمی کنند و از حوضچه های پرورش ماهی در استان چهارمحال و بختیاری برایشان ماهی برده می شود چرا که به دلیل فعالیت های پتروشیمی ماهشهر، آلودگی وسیعی را در ساحل و دریای خود مشاهده می کنند."

"دو سال قبل به همراه خانم البرزی منش به استان گلستان سفر کرده بودیم. در استانداری فرماندار سابق شهرستان سواد کوه می گفتند که وقتی به فرمانداری سواد کوه منصوب شدم، دیدم که بیش از سی سال است که زباله های شهر به رودخانه ای ریخته می شود که این رودخانه مستقیما وارد دریا می شود و  تازه ما منطقه ای در نظر گرفتیم که زباله در آن دفن شود! و این موضوع متاسفانه معضل تمامی شهرهای شمال ایران است."


 یک میلیارد و صد میلیون متر مکعب زباله، سهم سالانه ی دریای خزر

البرزی منش: " سالانه بیش از یک میلیارد و صد میلیون متر مکعب زباله و فاضلاب وارد دریای مازندران می شود. همین عامل باعث شده است که صید ماهیان خاویاری روند نزولی قابل توجهی پیدا کند. در سال 85 ما 3000 تن ماهی خاویاری در سال صید می کردیم که این رقم در سال گذشته به 100 تن رسید. و گفته اند اگر روند آلودگی به همین منوال ادامه یابد پیش بینی کرده اند که تا چهارده سال دیگر اثری از ماهی خاویاری نماند."

"دریاچه مازندران یک دریاچه کاملا بسته است و هیچ تبادل آبی با جایی ندارد.اگر ما اصول مدیریت فاضلاب را رعایت نکنیم و تصفیه فاضلاب شهرها صورت نگیرد همچنان کیفیت آب دریا را تا مرز اشباع کاهش خواهیم داد. من به چشم خودم دیده ام که شهرداری تنکابن زباله های شهری را در دریا تخلیه می کند. دریاهای ما مخازن فاضلاب ما نیستند اما ما متاسفانه داریم با این نگاه ، حرکت می کنیم. این موضوع از لحاظ اقتصادی هم به کشور ما ضربه می زند. در کنار صید ماهیان خاویاری، در نظر بگیریم که سالانه 22 میلیون نفر به عنوان توریست وارد منطقه ی شمال می شوند که این رقم در جهان کم نظیر است.  اگر آب آلوده باشد و بیماری های ویروسی و انگلی از طریق آب به مردم منتقل شود، جاذبه های آن کاهش می یابد. در نتیجه اگر هزینه ای به مدیریت پسماند شمال اختصاص یابد این پول به اقتصاد ایران بازخواهد گشت و سودآور خواهد شد."

"عامل مهم آلودگی دریای خزر، عدم همکاری کشورهای حوزه ی آن و نبود یک عزم جزم برای حفاظت از آن است. ما عهدنامه ای داریم با نام Caspian environmental program که تمام کشورهای حوزه ی دریای خزر باید در آن مشارکت کنند و اولین بند آن هم توجه به محیط زیست دریای خزر است . ایران باید بیش از کشورهای دیگر به محافظت از این دریا ملزم باشد چراکه دریای خزر، بیشترین عمق را سواحل منطقه ی ایران دارد و جهت حرکت آب درآن، عکس عقربه های ساعت است، این باعث می شود که تمامی آلودگی ها به سمت ساحل ایران بیاید و در شمال ایران تجمع کند."


لزوم پایش اجرای بندهای خوب برنامه ی پنج ساله پنجم

درویش: " درست است که آلودگی ها در سواحل ایران بیشتر است اما نوار ساحلی دریای خزر در بخش ایرانی آن به دلیل رشته کوههای بلند البرز، منطقه ی زیبایی را پدید آورده است که تمامی حاشیه ی این دریاچه، بی نظیر است. ما باید این فرصت را پاس بداریم و از تبدیل شدن آن به تهدید جلوگیری کنیم.خوشبختانه در تصویب برنامه ی پنج ساله ی  پنجم شاهد اتفاق فرخنده ای باشیم و اینکه نمایندگان مجلس تصویب کرده اند که هر شهری که بالای 200 هزار نفر جمعیت داشته باشد و در حاشیه ی مناطق ابی- اعم از دریا ها و تالاب ها- قرار داشته باشند نبایستی پسماند خود را به محیط تالابی مجاور خود بریزند. خبرنگاران باید هر سال دولت و سازمان محیط زیست را پایش کنند که چقدر این عملیات پیشرفت کرده است تا این بند هم به سرنوشت بندهای اجرا نشده دچار نشود."

 

در پایان، خانم میترا البرزی منش درمورد جمعیت غیر دولتی "پاما" توضیحاتی دادند که جالب و شنیدنی است. برنامه ها تا آخر هفته برای دانلود اینجا گذاشته خواهد شد.یکشنبه 21 فروردین 1390 | نظرات ()

اندیشیدن درباره ی محیط زیست، ما را به موضوعات زیادی در حوزه ی سیاست، اقتصاد، اجتماع و روان آدمی رهنمون می کند. اینجا می خواهیم درباره ی این موضوعات بیاندیشیم، بنویسیم و گفت و گو کنیم.
pazoki.ahmad@gmail.com

موضوعات

معرفی وبلاگ و وبسایت

سفرهای سبز استانی

نظر سنجی

عمومی

اقتصاد محیط زیست

تالابها و دریاچه ها

منابع جنگلی

محیط زیست جانوری

محیط زیست دریایی

مطالب اخیر

محیط زیست؛ یک مسئله ی امنیتی

داستانِ سربازانِ واقعیِ چوبی

آنچه باید از خانم ابتکار خواست

"منِ زیر کتابها مدفون؟" یا "نسبتِ میان تئوری و عمل"

چگونه یک قربانی می تواند ناجی دیگران شود؟

محیط زیست و شرارت ذاتی آدمی

جهانی شدن و محیط زیست ایران

شروع دوباره

کنش اجتماعی؛ تخصص؛ خردمندی

ادامه ی گفت و گوی داغ سبز در قالب مناظره ی علمی

پارادوکس تحریف اخبار محیط زیستی؛ نگاهی به توقیف سبزپرس

دانلود برنامه های 86 تا 95

گفت و گوی داغ سبز فعلا اجرا نمی شود

نود و پنجمین گفت و گوی داغ سبز: اخبار روز!

دماوند به روایت گفت و گوی داغ سبز

آرشیو مطالب

دی 1392

آذر 1392

شهریور 1392

مرداد 1392

اردیبهشت 1392

فروردین 1392

دی 1391

شهریور 1391

تیر 1391

خرداد 1391

اردیبهشت 1391

فروردین 1391

نویسندگان

احمد

پیوند ها

محمد درویش

علیرضا مبینی

عاطفه بنایی

تینا قضاتی -- وکیل مدافع زمین

حمیدرضا میرزاده -- سرباز زمین

م‍ژگان جمشیدی -- دیده بان محیط زیست ایران

ناصر كرمی

هومان خاكپور -- دیده بان طبیعت بختیاری

محسن تیزهوش -- آوای محیط زیست ایران

دیدبان لرستان

روشنك شهبازی

امیر سررشته داری

محمد سوزنچی

حسین عبیری گلپایگانی

گروه کوهنوردی کلکچال

گرین بلاگ

سبز پرس

نظر سنجی

به نظر شما مشکل "اصلی" محیط زیست ایران چیست؟
   
   
   
   

آمار سایت

بازدیدهای امروز :
بازدیدهای دیروز :
كل بازدیدها :
كل مطالب :

امکانات جانبی

RSS 2.0