تبلیغات
گفت و گوی داغ سبز

گفت و گوی داغ سبز

گفت و گوی میترا البرزی منش و محمد درویش در مورد دریاهای ایران -- قسمت اول


سی و سومین گفت و گوی داغ سبز، پنجشنبه هیجدهم فروردین ماه در استودیو ایران صدا اجرا و پخش گردید. موضوع این گفت و گو – كه اولین گفت و گوی داغ سبز ِ سال نود هم بود – وضعیت محیط زیست دریاهای ایران بود و مهندس محمد درویش، میترا البرزی منش، فعال و كارشناس محیط زیست و احمد پازوكی در استودیو حضور داشتند.

 

درویش: "مرز آبی ما در منطقه خاور میانه منحصر بفرد است و اگر بتوان از این پتانسیل به نحو احسن استفاده كرد شاهد شكوفایی اقتصاد ایران و افزایش تولید ناخالص داخلی خواهیم بود. لازمه ی این كار، تمهیداتی است كه صریحا در قانون به آن اشاره شده؛ از اصل پنجاه قانون اساسی كه هر گونه آلودگی محیط زیست را غیر قانونی می شمارد تا برنامه ی پنجم توسعه و سند چشم انداز بیست ساله كشور كه به موضوعات دریاها و سایر محیط های آبی توجه بسیار نموده اند."

 

"كشور ما علیرغم اینكه در عرض 35 درجه شمالی و اصطلاحا در "كمربند خشك جهان" قرار دارد، به دلیل شیب قابل توجه ارتفاع (‌از 22- متر تا 5671 متر) توانسته است در زمره ی ده كشور برتر تولید كننده محصولات كشاورزی قرار گیرد."

 

البرزی منش: " درست است كه دو سوم كره ی زمین را آب تشكیل می دهد اما باید در نظر داشت كه 97.2% آن را آب های شور اقیانوس ها تشكیل می دهند و 1.8% هم در قطب و یخچالهای مرتفع قرار دارند كه بهره برداری به جهت مصارف انسانی از آنها دشوار و پرهزینه است. 0.9 % هم آبهای زیر زمینی هستند كه قسمت اعظم آن به دلیل عمق زیاد، از دسترس انسان خارج است. بنابراین ما فقط 0.02 درصد آب شیرین داریم كه در دسترس ماست."

" ایران در زمره كشورهایی است كه آب جاری و شیرین كمتری به نسبت متوسط جهانی دارد. متوسط بارندگی جهان 850 میلیمتر بوده در حالیكه این رقم در كشور ما 220 تا 250 میلیمتر است. از حیث مصرف هم مشكلات خاص خود را داریم. مثلا متوسط مصرف آب برای كشاورزی در جهان حدود 60 درصد منابع است در حالیكه در ایران حدود 90 درصد آب شیرین برای كشاورزی استفاده می گردد باید توجه داشت كه جمعیت جهان در حال افزایش سریع است. جمعیت كشور ما در پانزده سال اخیر حدود ده میلیون نفر افزایش یافته و این درحالی است كه منابع آبی ما كماكان همان منابع قبلی هستند."

" دریای مازندران دارای منابع اكولوژیك بسیار ارزشمندی است علاوه بر منابع اكولوژیك، منابع نفت و گاز آن هم بسیار قابل توجه است. در كشوری مانند آذربایجان، ‌این منابع در نزدیكی ساحل بوده و بهره برداری از آن انجام می شود. این دریا متاسفانه به دلیل بهره برداری بی رویه، مواجه با خطرات بسیاری است كه هم بر محیط زیست آن و هم بر جوامع ساكن در سواحل آن تاثیرات نامطلوب می گذارد."

" ما سال گذشته با یك بیماری ویروسی به نام نكروز عصبی در ماهیان دریای خزر مواجه شدیم كه موجب مرگ و میر كم سابقه آنها شد."


ادامه دارد...
شنبه 20 فروردین 1390 | نظرات ()

اندیشیدن درباره ی محیط زیست، ما را به موضوعات زیادی در حوزه ی سیاست، اقتصاد، اجتماع و روان آدمی رهنمون می کند. اینجا می خواهیم درباره ی این موضوعات بیاندیشیم، بنویسیم و گفت و گو کنیم.
pazoki.ahmad@gmail.com

موضوعات

معرفی وبلاگ و وبسایت

سفرهای سبز استانی

نظر سنجی

عمومی

اقتصاد محیط زیست

تالابها و دریاچه ها

منابع جنگلی

محیط زیست جانوری

محیط زیست دریایی

مطالب اخیر

محیط زیست؛ یک مسئله ی امنیتی

داستانِ سربازانِ واقعیِ چوبی

آنچه باید از خانم ابتکار خواست

"منِ زیر کتابها مدفون؟" یا "نسبتِ میان تئوری و عمل"

چگونه یک قربانی می تواند ناجی دیگران شود؟

محیط زیست و شرارت ذاتی آدمی

جهانی شدن و محیط زیست ایران

شروع دوباره

کنش اجتماعی؛ تخصص؛ خردمندی

ادامه ی گفت و گوی داغ سبز در قالب مناظره ی علمی

پارادوکس تحریف اخبار محیط زیستی؛ نگاهی به توقیف سبزپرس

دانلود برنامه های 86 تا 95

گفت و گوی داغ سبز فعلا اجرا نمی شود

نود و پنجمین گفت و گوی داغ سبز: اخبار روز!

دماوند به روایت گفت و گوی داغ سبز

آرشیو مطالب

دی 1392

آذر 1392

شهریور 1392

مرداد 1392

اردیبهشت 1392

فروردین 1392

دی 1391

شهریور 1391

تیر 1391

خرداد 1391

اردیبهشت 1391

فروردین 1391

نویسندگان

احمد

پیوند ها

محمد درویش

علیرضا مبینی

عاطفه بنایی

تینا قضاتی -- وکیل مدافع زمین

حمیدرضا میرزاده -- سرباز زمین

م‍ژگان جمشیدی -- دیده بان محیط زیست ایران

ناصر كرمی

هومان خاكپور -- دیده بان طبیعت بختیاری

محسن تیزهوش -- آوای محیط زیست ایران

دیدبان لرستان

روشنك شهبازی

امیر سررشته داری

محمد سوزنچی

حسین عبیری گلپایگانی

گروه کوهنوردی کلکچال

گرین بلاگ

سبز پرس

نظر سنجی

به نظر شما مشکل "اصلی" محیط زیست ایران چیست؟
   
   
   
   

آمار سایت

بازدیدهای امروز :
بازدیدهای دیروز :
كل بازدیدها :
كل مطالب :

امکانات جانبی

RSS 2.0