گفت و گوی داغ سبز

بندر ترکمن - بندری فراموش شده در گذرگاه تاریخ


نویسنده: محمد پازوکی


از مرکز استان گلستان که خارج می شوی و به سوی منتهی الیه غرب حرکت می کنی، در حقیقت راهی می جویی به سوی دریا. و آنگاه که از جاده اصلی با کمک تابلویی سبز که مقصد را به تو نشان می دهد به سمت راست می پیچی، تنها 19 کیلومتر با بندری فاصله داری که روزگاری نه چندان دور برای خودش شهری بوده و رونقی داشته است.
در ترکمن صحرا که توقف می کنی، در فاصله ی کوتاهی در افق، می توانی پیوند جلگه های سبز و کوههای سر به فلک کشیده و برفی که جنگل انبوهی را در دامان دارد مشاهده کنی.
اینجا بندر ترکمن است -- بندر شاه سابق؛ که پهلوی اول در سال 1306 آن را بنا نهاد و به طور کامل توسط معماران تحصیلکرده، طراحی و معماری شد. خیابان های منظم و موازی و میادین به جا مانده از آن روزگار، موید همین موضوع است.
اینجا بندر ترکمن است با قدمتی 85 ساله و وسعتی در حدود 20 هزار کیلومتر مربع؛ لمیده بر ساحل آرام خلیج گرگان، با مردمانی به غایت مهربان و خونگرم که اگرچه از اقوام مختلفند و اکثرا اهل سنت، اما چه زیبا زیستن در کنار یکدیگر و "آرامش در حضور دیگران" را به نمایش گذاشته اند. مردمانی باصفا، میهمان نواز و پر تلاش.
اینجا بندر ترکمن است. بندری که اگرچه از منظر ما زیباست اما پنداری سالیان متمادی است که دولتمردان، به سهو یا به عمد، آن را به بوته ی فراموشی سپرده اند و بندر و مردمانش را در حسرت روزهای پر رونق گذشته گذاشته اند. سالهایی که از عمر این بندر می گذرد سالهایی است که روستاهای زیادی در ایران به شهر تبدیل شده در حالیکه این شهر در جای خودش "درجا" زده است.
از بندر به سوی اسکله راهی می شویم. در دو طرف جاده ی کم عرض آن، آبگیرهای زلال و زمین های بکر و گاه، غیر قابل کشت، خودنمایی می کنند. در انتهای جاده ی اسکله، سکوها و آلاچیق هایی که برای استراحت مسافران ِ از راه رسیده ساخته شده اند.کمی دورتر، در میان آبهای خلیج، جزیره ای به دام افتاده به نام آشورا ده که قایق های پر سر و صدا و گاه بی احتیاط، مسافران را به سوی جاذبه های این جزیره می برند و می آورند.
از جزیره ی آشوراه ده - که زمانی شکارگاه شاهان صفوی بوده - به عنوان پاسگاه مرزی
استفاده می شود.این جزیره روزگاری ماهیگیران را نیز در خود جای می داده و اکنون نیز شیلات در آن مستقر است.50% "خاویار" کشور از همین منطقه تامین می شود - مروارید های سیاهی که تنها در خارج از مرزها مجوز دارد و معامله اش در داخل، حکم قاچاق را داراست!

مجموعه بندر ترکمن، جزیره آشورا ده و تماشای صید ماهیان خاویاری، اسکله و تاسیسات بندری و اضافه ی بازارچه مرزی و دوشنبه بازاری که محل عرضه ی صنایع دستی زیبای ترکمن هاست، از جاذبه های توریستی  استان گلستان است. مسافران بسیاری از راه دور و نزدیک به این منطقه آمده اند و اینجا - بندر ترکمن- جزو معدود مناطقی است که از ظرفیت ها و توانایی های بالقوه و کم نظیری در زمینه های گوناگون، از جمله اکوتوریسم، کشتیرانی و صید برخوردار می باشد. این پتانسیلها همان هایی است که "همت مضاعف" و "جهاد" مسئولان را می طلبد.
به نظر می رسد تعداد گردشگرانی که سالانه از این بندر دیدن می کنند به بیش از صدهزار برسد با این وجود هیچگونه مدیریتی برای اسکان مسافران و بازدید کنندگان مشاهده نمی گردد. شاید سرمایه گذاران بخش اکوتوریسم، برای سرمایه گذاری دراین بندر نیاز به همفکری و تعامل بیشتری از سوی مسئولان دارند.
اینجا بندر ترکمن است. بندری که به روایتی، سال هاست کلنگ راه اندازی اسکله ی مدرن آن به زمین خورده اما هیچ مرجعی پاسخگوی به زمین خوردن این کلنگ و اعتباراتش نیست، حتی سازمان بنادر و کشتیرانی!
اینجا بندر ترکمن است - بندری فراموش شده در گذرگاه تاریخ.


پنجشنبه 11 فروردین 1390 | نظرات ()

اندیشیدن درباره ی محیط زیست، ما را به موضوعات زیادی در حوزه ی سیاست، اقتصاد، اجتماع و روان آدمی رهنمون می کند. اینجا می خواهیم درباره ی این موضوعات بیاندیشیم، بنویسیم و گفت و گو کنیم.
pazoki.ahmad@gmail.com

موضوعات

معرفی وبلاگ و وبسایت

سفرهای سبز استانی

نظر سنجی

عمومی

اقتصاد محیط زیست

تالابها و دریاچه ها

منابع جنگلی

محیط زیست جانوری

محیط زیست دریایی

مطالب اخیر

محیط زیست؛ یک مسئله ی امنیتی

داستانِ سربازانِ واقعیِ چوبی

آنچه باید از خانم ابتکار خواست

"منِ زیر کتابها مدفون؟" یا "نسبتِ میان تئوری و عمل"

چگونه یک قربانی می تواند ناجی دیگران شود؟

محیط زیست و شرارت ذاتی آدمی

جهانی شدن و محیط زیست ایران

شروع دوباره

کنش اجتماعی؛ تخصص؛ خردمندی

ادامه ی گفت و گوی داغ سبز در قالب مناظره ی علمی

پارادوکس تحریف اخبار محیط زیستی؛ نگاهی به توقیف سبزپرس

دانلود برنامه های 86 تا 95

گفت و گوی داغ سبز فعلا اجرا نمی شود

نود و پنجمین گفت و گوی داغ سبز: اخبار روز!

دماوند به روایت گفت و گوی داغ سبز

آرشیو مطالب

دی 1392

آذر 1392

شهریور 1392

مرداد 1392

اردیبهشت 1392

فروردین 1392

دی 1391

شهریور 1391

تیر 1391

خرداد 1391

اردیبهشت 1391

فروردین 1391

نویسندگان

احمد

پیوند ها

محمد درویش

علیرضا مبینی

عاطفه بنایی

تینا قضاتی -- وکیل مدافع زمین

حمیدرضا میرزاده -- سرباز زمین

م‍ژگان جمشیدی -- دیده بان محیط زیست ایران

ناصر كرمی

هومان خاكپور -- دیده بان طبیعت بختیاری

محسن تیزهوش -- آوای محیط زیست ایران

دیدبان لرستان

روشنك شهبازی

امیر سررشته داری

محمد سوزنچی

حسین عبیری گلپایگانی

گروه کوهنوردی کلکچال

گرین بلاگ

سبز پرس

نظر سنجی

به نظر شما مشکل "اصلی" محیط زیست ایران چیست؟
   
   
   
   

آمار سایت

بازدیدهای امروز :
بازدیدهای دیروز :
كل بازدیدها :
كل مطالب :

امکانات جانبی

RSS 2.0