گفت و گوی داغ سبز

دکتر اسماعیل کهرم: فاتحه میانکاله را باید خواند!


سی امین گفت و گوی داغ سبز به "میانکاله" اختصاص داشت. محمد درویش، دکتر اسماعیل کهرم، حرمنصوری و احمد پازوکی در این گفت و گو شرکت داشتند.

 

محمد درویش: "عملیات تکنوژنیک در اکثر کشورها و مخصوصا کشورهایی که در آنها، موضوعات حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی در سبد اولویتهای توسعه قرار ندارند، به عنوان تهدید شناخته می شود. تالاب میانکاله نیز از این قاعده مستثنی نیست."

"یکی از مزایایی که شرایط میانکاله دارد، ناشناخته تر بودن آن به نسبت تالابی مانند انزلی است و این باعث شده که به نسبت تالاب مذکور، کمتر مورد آسیب قرار بگیرد. پتانسیل اکولوژیک میانکاله به مراتب بالاتر از انزلی است و مساحت آن نیز پنج برابر تالاب انزلی می باشد. با بالا رفتن درآمد سرانه و گسترش اکوتوریسم، هجوم مردم به تالاب میانکاله رو به افزایش است. بحث احداث پالایشگاه در منطقه نیز از تهدیدات جدی پیش روست."

 کشته شدن 350 پلیکان در یک روز توسط مردم بومی

حر منصوری: "{علیرغم نظر جنابعالی} من فکر می کنم ناشناخته ماندن و کمتر معرفی شدن تالاب میانکاله منجر شده است که "حیاط خلوت شدن" این تالاب را شاهد باشیم. از اواخر دهه هفتاد بود که راه آهن بندر امیر آباد احداث شد و ظاهرا منافاتی با مسائل محیط زیستی نداشت.اما چند سال بعد مشاهده شد که همه ی پلیکانهای میانکاله دارند به آب بندان ها و دریاچه های پرورش ماهی هجوم می آورند. این مسئله برای من عجیب بود. با کارشناسان شیلات منطقه که صحبت کردم متوجه شدم که قطع شدن یکی از شاهراههای اصلی تامین کننده ی  آب شیرین میانکاله، باعث شده تا شوری آب،چند درصدی بالا رفته و آمار ماهیهای تالاب کاهش بیابد. به ناچار پلیکانها و سایر پرندگان ماهیخوار به آب بندانها هجوم آوردند. سال بعد که مردم منطقه از هجوم پلیکانها خسته شده بودند، تنها در یک روز، 350 پلیکان توسط مردم منطقه کشته شدند و در یک گور دسته جمعی دفن شدند."

"ما اکنون شاهدیم که با شناخته تر شدن میانکاله، کوچکترین حرکتی در اثرگذاری بر تالاب، مونیتور و به رسانه های عمومی کشیده می شود و با کمک مردم و فعالان، در جهت رفع مشکلات گام برداشته می شود"

 فاتحه ی میانکاله را باید خواند

اسماعیل کهرم: "تالاب میانکاله، اولین منطقه ای بود که من به عنوان کارشناس محیط زیست در آن حضور داشتم. سال 1352 در پاسگاه زاغ مرز، ازساعت 4  صبح به بعد، ما از سر و صدای انبوهی از غازها و سایر پرندگان، دیگر نتوانستیم بخوابیم. اکنون کاملا مشهود است که تعداد پرندگان در منطقه به شدت کاهش یافته. آنچه که باعث تاسف من در بازدید اخیرم از منطقه ی میانکاله شد این بود که در منطقه ی بکر و حساسی که محل آمدن پرندگان وحشی است، انسانها کومه زده اند . کومه عبارتست از علفها و نی هایی که بر روی هم انباشته می کنند و اردک و مرغابی هایی اهلی و دست آموز در میان آنها رها می کنند تا اردکها و مرغابی های وحشی به خیال اینکه آنجا محل زندگی همنوعانشان است فرود بیایند و شکارچیان، آنها را با تیر بزنند. من اصلا تصور نمی کردم که در یک پناهگاه حیات وحش اجازه ی چنین کاری را بدهند."

" این چه مفهومی دارد که از یک طرف، جان محیط بانان کشور را ارزانی مناطق حفاظت شده کنیم و از طرف دیگر، اجازه ی شکار و برداشت پرنده و ماهیگیری و کشاورزی هم در این مناطق بدهیم؟ خب اصلا این مناطق را آزاد فرض کنید که لااقل جوانهای کشور را به کشتن ندهید"

"علیرغم همه ی فعالیت های سازمان محیط زیست و فعالان و علاقه مندان، ما می بینیم در منطقه، یک پرده ی پنج متر در پنج متر آویزان کرده اند و رویش نوشته اند "محل احداث پالایشگاه" ! این پالایشگاه در 3 کیلومتر یقه ی تالاب است و با توجه به سطح آب زیرزمینی منطقه، فعالیتهای پالایشی باعث آلودگی آبهای زیرزمینی می شود و فاتحه ی میانکاله را باید خواند"


 ادامه دارد...جمعه 13 اسفند 1389 | نظرات ()

اندیشیدن درباره ی محیط زیست، ما را به موضوعات زیادی در حوزه ی سیاست، اقتصاد، اجتماع و روان آدمی رهنمون می کند. اینجا می خواهیم درباره ی این موضوعات بیاندیشیم، بنویسیم و گفت و گو کنیم.
pazoki.ahmad@gmail.com

موضوعات

معرفی وبلاگ و وبسایت

سفرهای سبز استانی

نظر سنجی

عمومی

اقتصاد محیط زیست

تالابها و دریاچه ها

منابع جنگلی

محیط زیست جانوری

محیط زیست دریایی

مطالب اخیر

محیط زیست؛ یک مسئله ی امنیتی

داستانِ سربازانِ واقعیِ چوبی

آنچه باید از خانم ابتکار خواست

"منِ زیر کتابها مدفون؟" یا "نسبتِ میان تئوری و عمل"

چگونه یک قربانی می تواند ناجی دیگران شود؟

محیط زیست و شرارت ذاتی آدمی

جهانی شدن و محیط زیست ایران

شروع دوباره

کنش اجتماعی؛ تخصص؛ خردمندی

ادامه ی گفت و گوی داغ سبز در قالب مناظره ی علمی

پارادوکس تحریف اخبار محیط زیستی؛ نگاهی به توقیف سبزپرس

دانلود برنامه های 86 تا 95

گفت و گوی داغ سبز فعلا اجرا نمی شود

نود و پنجمین گفت و گوی داغ سبز: اخبار روز!

دماوند به روایت گفت و گوی داغ سبز

آرشیو مطالب

دی 1392

آذر 1392

شهریور 1392

مرداد 1392

اردیبهشت 1392

فروردین 1392

دی 1391

شهریور 1391

تیر 1391

خرداد 1391

اردیبهشت 1391

فروردین 1391

نویسندگان

احمد

پیوند ها

محمد درویش

علیرضا مبینی

عاطفه بنایی

تینا قضاتی -- وکیل مدافع زمین

حمیدرضا میرزاده -- سرباز زمین

م‍ژگان جمشیدی -- دیده بان محیط زیست ایران

ناصر كرمی

هومان خاكپور -- دیده بان طبیعت بختیاری

محسن تیزهوش -- آوای محیط زیست ایران

دیدبان لرستان

روشنك شهبازی

امیر سررشته داری

محمد سوزنچی

حسین عبیری گلپایگانی

گروه کوهنوردی کلکچال

گرین بلاگ

سبز پرس

نظر سنجی

به نظر شما مشکل "اصلی" محیط زیست ایران چیست؟
   
   
   
   

آمار سایت

بازدیدهای امروز :
بازدیدهای دیروز :
كل بازدیدها :
كل مطالب :

امکانات جانبی

RSS 2.0