گفت و گوی داغ سبز

استان چهارمحال و بختیاری در گفت و گوی داغ سبز با حضور محمد درویش و هومان خاکپور

بیست و هشتمین گفت و گوی داغ سبز، پنجشنبه هفته ی گذشته با موضوع محیط زیست استان چهارمحال و بختیاری و با حضور مهندس محمد درویش، مهندس هومان خاکپور و من در استودیو ایران صدا برگزار شد.

 

محمد درویش: "استان چهارمحال و بختیاری ده درصد منابع آبی کشور را در خود جای داده است و این موجب می شود تا سرانه آب در این استان به مراتب بیشتر از سایر استان ها باشد. این امر به نوبه ی خود مزیت بالقوه ای را ایجاد می کند که اگر به درستی از آن استفاده شود استان چهارمحال و بختیاری می تواند به یکی از بزرگترین تولیدکننده های ناخالص ملی تبدیل شود. این استان به سویس ایران نیز معروف است و مناظر زیبایی نیز دارد."

 

هومان خاکپور ابتدا به توضیح کوتاهی در مورد استان پرداخت و سپس در مورد وضعیت محیط زیست استان اینگونه آغاز کرد: "در وسعت حدود 20 هزار هکتار و همگی در یک منطقه، چهار تالاب اصلی داریم. گندمان، چغاخور، سولگان و علی آباد. گویا در گذشته، این چهارتالاب، یک تالاب بوده اند و اکنون به چهار قسمت تقسیم شده است."

"به رغم اینکه دوتا از این تالابها بین المللی هستند، خطراتی آنها را تهدید می کنند. یکی از این خطرات،  احداث سد بر روی تالاب چغاخور از سال 1379 است! و از آب این سد برای مصارف کشاورزی و صنعتی و ... استفاده می کنند. با احداث این سد، ارتفاع آب تالاب بسیار بالا آمده در حالیکه استاندارد ارتفاع آب در تالاب نبایستی از 6 متر تجاوز کند چراکه بایستی نور به قسمتهای اصلی تالاب برسد تا گیاهان درون تالاب و زنجیره ی غذایی کل تالاب حفظ شود. از سوی دیگر متاسفانه حق آبه ای که از تالاب چغاخور به گندمان می رسد نیز با احداث این سد رعایت نشده و گندمان را نیز در معرض تهدید قرار داده است."

"در جنگلهای استان نیز با بحرانهایی روبرو هستیم. از یک میلیون ششصد هزار هکتار مساحت ِ استان، یک میلیون و چهارصد هزار هکتار آن جنگل و مرتع است. 50 درصد جنگلهای استان در شهرستان لردگان است. با توجه به جمعیت 850 هزار نفری استان، سرانه ی جنگل در چهارمحال و بختیاری دوبرابر سرانه ی کشور و در شهرستان لردگان چهاربرابر سرانه ی کشور است."

"سدهایی که در استان احداث شده یا در دست احداث است ، همگی در مناطق جنگلی چهارمحال و بختیاریند و تاکنون نزدیک به 2هزار هکتار از جنگلهای استان به زیر آب رفته است. خرسان 1 ، 2 و 3  در دست احداث هستند که با احداث این سدها به علاوه ی سد کارون 5 ، 20 هزار هکتار دیگر از جنگلهای استان نیز نابود می شوند. بگذریم از اینکه با تحقیقاتی که انجام شده، تبخیر آب این 5 سد در صورت آبگیری، نیاز 300 هزار نفر را می تواند برطرف کند."

"سال گذشته در شهرستان لردگان 600 میلیمتر بارش باران داشتیم. به رغم این موضوع ، به دلیل مدیریت ضعیف در عرصه ی آبی استان، 280 روستا در استان از قحطی آب رنج بردند. ما به جای اینکه آب را زیر ِ زمین نگهداری کنیم، در فکر سد زدن و نگهداری آب بر روی زمین هستیم."

 

دکتر عطاالله ابراهیمی مدیرکل منابع طبیعی استان چهارمحال و بختیاری به صورت تلفنی به گفت و گوی داغ سبز پیوستند.

محمد درویش به دکتر ابراهیمی تبریک گفت و از اینکه ایشان تنها مدیرکل منابع طبیعی در کشور با مدرک دکترای مرتبط هستند ابراز رضایت نمود.

 

ادامه دارد...یکشنبه 1 اسفند 1389 | نظرات ()

اندیشیدن درباره ی محیط زیست، ما را به موضوعات زیادی در حوزه ی سیاست، اقتصاد، اجتماع و روان آدمی رهنمون می کند. اینجا می خواهیم درباره ی این موضوعات بیاندیشیم، بنویسیم و گفت و گو کنیم.
pazoki.ahmad@gmail.com

موضوعات

معرفی وبلاگ و وبسایت

سفرهای سبز استانی

نظر سنجی

عمومی

اقتصاد محیط زیست

تالابها و دریاچه ها

منابع جنگلی

محیط زیست جانوری

محیط زیست دریایی

مطالب اخیر

محیط زیست؛ یک مسئله ی امنیتی

داستانِ سربازانِ واقعیِ چوبی

آنچه باید از خانم ابتکار خواست

"منِ زیر کتابها مدفون؟" یا "نسبتِ میان تئوری و عمل"

چگونه یک قربانی می تواند ناجی دیگران شود؟

محیط زیست و شرارت ذاتی آدمی

جهانی شدن و محیط زیست ایران

شروع دوباره

کنش اجتماعی؛ تخصص؛ خردمندی

ادامه ی گفت و گوی داغ سبز در قالب مناظره ی علمی

پارادوکس تحریف اخبار محیط زیستی؛ نگاهی به توقیف سبزپرس

دانلود برنامه های 86 تا 95

گفت و گوی داغ سبز فعلا اجرا نمی شود

نود و پنجمین گفت و گوی داغ سبز: اخبار روز!

دماوند به روایت گفت و گوی داغ سبز

آرشیو مطالب

دی 1392

آذر 1392

شهریور 1392

مرداد 1392

اردیبهشت 1392

فروردین 1392

دی 1391

شهریور 1391

تیر 1391

خرداد 1391

اردیبهشت 1391

فروردین 1391

نویسندگان

احمد

پیوند ها

محمد درویش

علیرضا مبینی

عاطفه بنایی

تینا قضاتی -- وکیل مدافع زمین

حمیدرضا میرزاده -- سرباز زمین

م‍ژگان جمشیدی -- دیده بان محیط زیست ایران

ناصر كرمی

هومان خاكپور -- دیده بان طبیعت بختیاری

محسن تیزهوش -- آوای محیط زیست ایران

دیدبان لرستان

روشنك شهبازی

امیر سررشته داری

محمد سوزنچی

حسین عبیری گلپایگانی

گروه کوهنوردی کلکچال

گرین بلاگ

سبز پرس

نظر سنجی

به نظر شما مشکل "اصلی" محیط زیست ایران چیست؟
   
   
   
   

آمار سایت

بازدیدهای امروز :
بازدیدهای دیروز :
كل بازدیدها :
كل مطالب :

امکانات جانبی

RSS 2.0