تبلیغات
گفت و گوی داغ سبز

گفت و گوی داغ سبز

چگونه بر معضلات محیط زیستی ایران فائق آییم؟


اگر وظیفه ی رسانه ها، "خلق و اشاعه ی ایده ها" ست، آنچیزی که ایده ها را  عینی و کاربردی می سازد، "ساختارها و سازمانها"هستند. طراحی سیستمهایی برای جاری کردن ایده های حفاظت از محیط زیست، عمدتا برعهده ی دو قشر است: محققان علم مدیریت سیستم و حقوقدانان.

طراحی یک سیستم هوشمند و بهینه بر عهده ی ریاضیدانان، اقتصاددانان و محققان رفتار سازمانی است و مدیران استراتژیک با جمع بندی این ایده ها و تبدیلشان به یک "سیستم مجسم" می توانند به پیشبرد اهداف از پیش تعیین شده - که در اینجا حفاظت از محیط زیست است - کمک کنند.

روند تاسیس و کنترل ساز و کار چنین سازمانهایی بر عهده ی حقوقدانان است چراکه "قانون"، از سویی موتور محرکه و از سوی دیگر عامل کنترل کننده ی فرآیندهای این سازمانها محسوب می شود. از این رو بررسی قوانین موجود در زمینه ی محیط زیست و منابع طبیعی و  بهینه سازی آنها با توجه به "امکان سنجی ایجاد ساختارهای بهینه و قدرتمند محافظ محیط زیست" می تواند بر به وجود آمدن چنین قوانینی و به تبع آن ، تاسیس چنان ساختارهایی تاثیر بسزا بگذارد. این مهم، بر عهده ی حقوقدانان، محققان و دانشجویان حقوق در ایران است.

وبلاگ وکیل مدافع زمین  قدم اول را در دنیای مجازی فارسی در این زمینه برداشته است. نویسنده ی این وبلاگ تازه تاسیس قصددارد علاوه بر آرشیو کردن قوانین محیط زیست و منابع طبیعی ایران در اینترنت - به نحوی که برای جستجوی اینترنتی دانشجویان حقوق و محیط زیست، مفید باشد- ، شرایط محیط زیست ایران را با توجه به اخبار و گزارشات، در چارچوب قانون بسنجد و کمبود حقوقی را - چه در عرصه ی نظارتی و چه، ضمانت اجرایی آن- پیگیری نماید.
تینا قضاتی - نویسنده ی وبلاگ وکیل مدافع زمین- یک دانشجوی فعال و با پشتکار حقوق است با دغدغه های محیط زیستی. او در پست دوم وبلاگش چنین می نویسد:

"داشتن محیط زیست سالم حق هر انسان زنده است و پس از حق حیات که مهم ترین و اساسی ترین حق نامیده میشود ، میتوان از این حق یاد کرد.
هرگاه حقوقی ذاتا یا به دلایلی بوجود آید ، قوانین و مقرراتی نیز در راستای حفظ آن حقوق وضع خواهد شد تا در تفویض حق به دارنده آن کمک کند.بنابراین قوانین و مقرراتی نیز به منظور حفاظت از محیط زیست وضع شده است که هم میتوان بر طبق این قوانین آن را از آسیب های احتمالی حفظ کرده و گسترش داد و هم میتوان با استناد به آن،با خلاف کاران و قانون شکنان محیط زیست برخورد کرد؛که البته این قوانین در جایگاه خود نوعی دلگرمی برای دوستداران محیط زیست میباشد...
در مطالب آتی قصد دارم تا قوانین مربوطه را نوشته و در بعضی موارد نیز شرحی کوتاه بر آن بنویسم تا مورد فهم واقع شود.و همچنین مثال های محیط اطراف خود را نیز ذکر کنم تا قوانین کمی ملموس تر باشند تا هم به فعالین این زمینه کمکی کرده باشم و هم در گسترش این شاخه از علم گسترده حقوق نقشی ایفا کنم."

مطلوب آن است که ما کنشگران محیط زیست و منابع طبیعی ایران، شروع چنین رخداد مبارکی در فضای مجازی را به فال نیک بگیریم و به گسترش آن کمک کنیم.


شنبه 23 بهمن 1389 | نظرات ()

اندیشیدن درباره ی محیط زیست، ما را به موضوعات زیادی در حوزه ی سیاست، اقتصاد، اجتماع و روان آدمی رهنمون می کند. اینجا می خواهیم درباره ی این موضوعات بیاندیشیم، بنویسیم و گفت و گو کنیم.
pazoki.ahmad@gmail.com

موضوعات

معرفی وبلاگ و وبسایت

سفرهای سبز استانی

نظر سنجی

عمومی

اقتصاد محیط زیست

تالابها و دریاچه ها

منابع جنگلی

محیط زیست جانوری

محیط زیست دریایی

مطالب اخیر

محیط زیست؛ یک مسئله ی امنیتی

داستانِ سربازانِ واقعیِ چوبی

آنچه باید از خانم ابتکار خواست

"منِ زیر کتابها مدفون؟" یا "نسبتِ میان تئوری و عمل"

چگونه یک قربانی می تواند ناجی دیگران شود؟

محیط زیست و شرارت ذاتی آدمی

جهانی شدن و محیط زیست ایران

شروع دوباره

کنش اجتماعی؛ تخصص؛ خردمندی

ادامه ی گفت و گوی داغ سبز در قالب مناظره ی علمی

پارادوکس تحریف اخبار محیط زیستی؛ نگاهی به توقیف سبزپرس

دانلود برنامه های 86 تا 95

گفت و گوی داغ سبز فعلا اجرا نمی شود

نود و پنجمین گفت و گوی داغ سبز: اخبار روز!

دماوند به روایت گفت و گوی داغ سبز

آرشیو مطالب

دی 1392

آذر 1392

شهریور 1392

مرداد 1392

اردیبهشت 1392

فروردین 1392

دی 1391

شهریور 1391

تیر 1391

خرداد 1391

اردیبهشت 1391

فروردین 1391

نویسندگان

احمد

پیوند ها

محمد درویش

علیرضا مبینی

عاطفه بنایی

تینا قضاتی -- وکیل مدافع زمین

حمیدرضا میرزاده -- سرباز زمین

م‍ژگان جمشیدی -- دیده بان محیط زیست ایران

ناصر كرمی

هومان خاكپور -- دیده بان طبیعت بختیاری

محسن تیزهوش -- آوای محیط زیست ایران

دیدبان لرستان

روشنك شهبازی

امیر سررشته داری

محمد سوزنچی

حسین عبیری گلپایگانی

گروه کوهنوردی کلکچال

گرین بلاگ

سبز پرس

نظر سنجی

به نظر شما مشکل "اصلی" محیط زیست ایران چیست؟
   
   
   
   

آمار سایت

بازدیدهای امروز :
بازدیدهای دیروز :
كل بازدیدها :
كل مطالب :

امکانات جانبی

RSS 2.0