گفت و گوی داغ سبز

محیط زیست استان لرستان -- بخش دوم


بیست و پنجمین گفت و گوی داغ سبز و قسمت دوم "مشکلات محیط زیست استان لرستان" با حضور مهندس محمد درویش، مجید دریکوند – کارشناس منابع طبیعی از لرستان- و من اجرا شد.


 راهکار توازن میان سیاست های تمرکزگرایانه و حفاظت از محیط زیست

مجری: همانطور که می دانید، سیاست های کلان کشور، تمرکز گرایانه است در حالیکه تقریبا تمام مناطقی که باید از لحاظ محیط زیستی تحت حمایت دولت درآیند در حاشیه ها و به دور از مراکز قرار دارند. چگونه می توان آن سیاستها را با این هدف مهم پیوند زد و تعادل را برقرار نمود؟

مهندس درویش: چیزی حدود بیست سال است که تعداد دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته های مرتبط با محیط زیست و منابع طبیعی در کشور ارتقا پیدا کرده است. این به نوبه ی خود می تواند وزن ملاحظات زیست محیطی را در مناطق حاشیه ای و منطقه هایی که دانشجویان به آنجا تعلق دارند افزایش دهد و مردم را به حقوقشان در مورد محیط زیست و منابع طبیعی آگاه نماید. پس از اطلاع رسانی و آگاهی بخشی، مطمئنا شاهد انتصاب های مدیریتی یا کیفیت تر و سیاستگذاریهای کارشناسانه تر در عرصه ی حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی خواهیم بود.

 

 امامزاده  ای حامی سمندرها

مجید دریکوند: "5 نوع سمندر در ایران وجود دارد و "سمندر لرستان" تنها در استان لرستان و منطقه ای در شمال خوزستان زیست می کند. این گونه ی جانوری در میان مردم محلی از احترام و تقدس ویژه ای برخوردار است. حرم امامزاده ای در استان لرستان هست که او را حامی سمندرها می دانند و سمندر در استان لرستان اصلا به نام "حاجی باریکاب" معروف است.

علاوه بر ارزشهای اکولوژیک، سمندر پتانسیلهای اکوتوریستی نیز دارد. زیبایی ظاهری و در دسترس و قابل مشاهده بودن آن، باعث جذب توریست در لرستان می شود.

ما در انتظار احراز مجوز برای تاسیس "منطقه ی حفاظت شده ی سمندر لرستان" هستیم. اینکه مکان دقیق آن مشخص شود، بودجه های مالی و کمکهای انسانی به آن اختصاص یابد و نام سمندر به عنوان گونه ای ملی و متعلق به استان لرستان، ثبت گردد.اکنون کارهای تحقیقاتی کاملی از سوی سازمان محیط زیست استان و فعالین غیردولتی در مورد سمندر لرستانی انجام شده است.


گوزن زرد ایرانی

دریکوند:"گوزن زرد ایرانی اکنون قطعا منقرض شده است. آخرین گزارشی که از مشاهده ی گوزن زرد اعلام شده، حدود صد سال قبل می باشد. صد سال قبل در لرستان این گونه در منطقه ای به نام "تنگه ی گاو زرد" زیست می کرده است. درزبان محلی به این گونه ی جانوری، گاو زرد می گفتند."

 

تراژدی "باغ وحش خرم آباد"

دریکوند: دانشگاه زابل، در خرم آباد با هزینه ی زیاد محوطه ای به وجود آورده با نام " باغ وحش تحقیقاتی خرم آباد". این باغ وحش از لحاظ غیر استاندارد بودن در دنیا بی نظیر است! اسف بار بودنش را باید به چشم مشاهده کرد.  گونه هایی مانند شیر، خرس زاگرس، گرگ، میمون، گاو سیستانی، شتر مرغ و... همه در اتاقکهای بسیار کوچک و در کنار هم در شرایط بسیار بدی نگهداری می شوند. شیب زمین ِ باغ وحش بسیار زیاد و تعجب آور است. جالبیش این است که یک دانشگاه ، مسئول آن است. هیچ نظر خواهی از کارشناسان برای تاسیس آن نشد. شنیده ها حاکی است که حیوانات در باغ وحش دچار افسردگی شده اند.

 

فرهنگ سازی برای جوامع محلی

دریکوند: مهمترین عامل نگهبانی از منابع طبیعی، مردم محلی هستند... ما در استان فعالیت های زیادی داشتیم، از جمله تغییر فرهنگ مصرف انرژی مردم از چوب درختان به گاز طبیعی. این فعالیتها باعث شد تا از گونه های ارزشمند - مانند بلوط-  در منطقه نگهداری شود. اکنون با طرح هدفمند سازی یارانه ها – که البته طرح خوبی است اگر تبعات آن را کارشناسانه کنترل کنیم- مردم برخی از روستاها دوباره به سوزاندن چوب درختان به جای گاز روی آورده اند که این مسئله نگران کننده است. اگر آمار گرفته شود زیاد بودن ِ میزان خسارات مشخص خواهد شد.

 

تمهیدات سازمان حفاظت از محیط زیست استان در جلوگیری از سوزاندن چوب درختان جنگل

محمد حسین بازگیر، مدیرکل محیط زیست استان لرستان، به صورت تلفنی به گفت و گوی داغ سبز پیوستند.

درویش: " سازمان محیط زیست استان، در مورد هجوم مردم به درختان زاگرس و سوزاندن چوب آنها چه تمهیداتی اندیشیده است؟"

بازگیر: "احساس من و حاصل مشاهداتم این است که تخریبی که توسط مردم حاشیه های جنگل انجام می گیرد بسیار کم است و این مردم به یک نوع سازگاری و زندگی تقریبا مسالمت آمیز با جنگل رسیده اند. اگر امروز تخریبی صورت می گیرد به دلیل تغییر نوع زندگی و مسائلی خارج از زندگی مردم بومی است. تخریب های حاصل از انتقال خطوط گاز و نفت و برق و تلفن و جاده سازی و سایر پروژه های عمرانی، بسیار بیشتر از تخریبهای مردم بومی و استفاده ی آنها از جنگل است و اصلا قابل مقایسه با آن نیست."

"با این حال در مورد سوزاندن چوب توسط مردم محلی، جلساتی با شرکت گاز و سایر نهادها انجام شده، همچنین به مناطق روستایی استان لرستان که فاقد گازکشی هستند، نفت سفید و سیلندرهای گاز با قیمت های مناسب ارائه می شود."

 

مشکل اصلی استان لرستان، این نیست

بازگیر: "سوزاندن درختان توسط مردم در برابر مشکلات عمده ای که محیط زیست استان لرستان با آنها روبه روست، از شدت و حدتی برخوردار نیست. یکی از مهترین مشکلات استان این است که اداره کل منابع طبیعی استان لرستان، مدیرکل ندارد و غالب طرحهای مشترک ما و منابع طبیعی، نیمه کاره و ابتر مانده است."

 

مابقی صحبت های مهندس بازگیر و گفت و گوی داغ ایشان و مجید دریکوند را در برنامه بشنوید.

برنامه را بشنوید
جمعه 8 بهمن 1389 | نظرات ()

اندیشیدن درباره ی محیط زیست، ما را به موضوعات زیادی در حوزه ی سیاست، اقتصاد، اجتماع و روان آدمی رهنمون می کند. اینجا می خواهیم درباره ی این موضوعات بیاندیشیم، بنویسیم و گفت و گو کنیم.
pazoki.ahmad@gmail.com

موضوعات

معرفی وبلاگ و وبسایت

سفرهای سبز استانی

نظر سنجی

عمومی

اقتصاد محیط زیست

تالابها و دریاچه ها

منابع جنگلی

محیط زیست جانوری

محیط زیست دریایی

مطالب اخیر

محیط زیست؛ یک مسئله ی امنیتی

داستانِ سربازانِ واقعیِ چوبی

آنچه باید از خانم ابتکار خواست

"منِ زیر کتابها مدفون؟" یا "نسبتِ میان تئوری و عمل"

چگونه یک قربانی می تواند ناجی دیگران شود؟

محیط زیست و شرارت ذاتی آدمی

جهانی شدن و محیط زیست ایران

شروع دوباره

کنش اجتماعی؛ تخصص؛ خردمندی

ادامه ی گفت و گوی داغ سبز در قالب مناظره ی علمی

پارادوکس تحریف اخبار محیط زیستی؛ نگاهی به توقیف سبزپرس

دانلود برنامه های 86 تا 95

گفت و گوی داغ سبز فعلا اجرا نمی شود

نود و پنجمین گفت و گوی داغ سبز: اخبار روز!

دماوند به روایت گفت و گوی داغ سبز

آرشیو مطالب

دی 1392

آذر 1392

شهریور 1392

مرداد 1392

اردیبهشت 1392

فروردین 1392

دی 1391

شهریور 1391

تیر 1391

خرداد 1391

اردیبهشت 1391

فروردین 1391

نویسندگان

احمد

پیوند ها

محمد درویش

علیرضا مبینی

عاطفه بنایی

تینا قضاتی -- وکیل مدافع زمین

حمیدرضا میرزاده -- سرباز زمین

م‍ژگان جمشیدی -- دیده بان محیط زیست ایران

ناصر كرمی

هومان خاكپور -- دیده بان طبیعت بختیاری

محسن تیزهوش -- آوای محیط زیست ایران

دیدبان لرستان

روشنك شهبازی

امیر سررشته داری

محمد سوزنچی

حسین عبیری گلپایگانی

گروه کوهنوردی کلکچال

گرین بلاگ

سبز پرس

نظر سنجی

به نظر شما مشکل "اصلی" محیط زیست ایران چیست؟
   
   
   
   

آمار سایت

بازدیدهای امروز :
بازدیدهای دیروز :
كل بازدیدها :
كل مطالب :

امکانات جانبی

RSS 2.0