گفت و گوی داغ سبز

داستانِ سربازانِ واقعیِ چوبی

1- نخل ها درختانی اسرار آمیزند: قدبلند و مغرور با ریشه هایی عجیب محکم. با هوایی خنک و سایه ای عجیب خوش در گرمای سرزمینهای گرمسیر. نخل ها محترم ترین درختان زمینند به سبب غرور و استحکامشان و بلند روییدنشان در شرایط  سخت. شاید به دلیل همین احترام است که با "نفر" شمارش می شوند؛ تنها گیاهی که واحد شمارشش نفر است.

2- جانم برایت بگوید که، تصویر نخلهای سربریده و سوخته را اگر دیده باشی خودت می فهمی که جزو غم انگیزترین صحنه هاست: جنازه های ایستاده، بی سر... خشونتی بی انتها در بطن خود دارد که خشم و اشک را توامان به جوش می آورد...خوزستان هنوز خاطره ی نخلهای سربریده و سوخته با دستهای بی رحم بعثی ها را در خود زنده دارد. (بعضی خاطره ها زنده اند. مجسمند. باید به مکانش بروی تا زمانش را ببینی...) خیانت خائنان و بی کفایتی بی کفایتان هم در این سالها کارون خروشان را طوری از نفس انداخت که آب خلیج فارس به اروند برگشت و خاک را شور کرد و نخلهای حاشیه به نفس تنگی افتادند. تصویری که از نخلستانهای کرانه ی اروند دیده می شود تصویر نخلهای خشک شده - و همچنان سرپا- است.

3- ارتش معظم انگلستان (همانهایی که با دیدن کلیپ بازگشت سربازانش به خانه ها و بغل کردن زن و بچه هایشان اشک می ریزیم) برای تدارک وسعتِ دید و نظارت هلکوپتری بر فراز خرابه های عراق - همانجایی که آدمهایش افقی اما نخلهایش همچنان عمودی بودند، و سایه گستر- بخش بزرگی از نخلهای مناطق تحت حفاظتش (!) را گردن زد. تصویری را تصور کن که هلیکوپترهای جنگی از فراز ستونهایی چوبی می گذرند...جنازه های چوبی... و ایستاده... و کلیپی هم در اینترنت ازشان به اشتراک گذاشته نشد تا با دیدنشان احساساتی شویم!

4- کسی می گفت در این یازده سال بیش از چهل درصد خاک عراق آلوده به مواد شیمیایی از جمله اورانیوم ضعیف شده ی حاصل از نظارتِ (!) ارتشهای غربی شده است. آن طرف چند هزار "نفر" نخل سر بریده - که نگهبان خاک و هوایند- این طرف خائنین و بی کفایتان و بازهم نخلهای سوخته... پس کدام سرباز جلوی ریزگردها را بگیرد؟ نماینده ی اندیمشک بالاخره به حرف آمده و گفته در ریزگردها اورانیوم ضعیف شده هم هست. موضوعی که چندین سال همه انکارش می کردند: از مسئولین محترم تا اساتیدِ خریداری شده توسط همان مسئولین محترم! سونامی سرطان در راه است و قربانیانش پیش از همه مردم خوزستانند.... کاری از سربازان مرزبانی برای جلوگیری از این مهمان متجاوز ناخوانده برنمی آید. سربازان واقعی را پیش از این کشته بودیم، سربازان واقعیِ چوبیِ مغرور را.

5- زمانی مردی بود که از شرّ این مردم خائنِ بی کفایتِ حیف نانِ محترم (!) به آغوش نخلها پناه می برد و می گریست... ما برای گریستن که نه، برای نفس کشیدن و زنده ماندن به کجا پناه ببریم؟


پنجشنبه 7 آذر 1392 | نظرات ()

اندیشیدن درباره ی محیط زیست، ما را به موضوعات زیادی در حوزه ی سیاست، اقتصاد، اجتماع و روان آدمی رهنمون می کند. اینجا می خواهیم درباره ی این موضوعات بیاندیشیم، بنویسیم و گفت و گو کنیم.
pazoki.ahmad@gmail.com

موضوعات

معرفی وبلاگ و وبسایت

سفرهای سبز استانی

نظر سنجی

عمومی

اقتصاد محیط زیست

تالابها و دریاچه ها

منابع جنگلی

محیط زیست جانوری

محیط زیست دریایی

مطالب اخیر

محیط زیست؛ یک مسئله ی امنیتی

داستانِ سربازانِ واقعیِ چوبی

آنچه باید از خانم ابتکار خواست

"منِ زیر کتابها مدفون؟" یا "نسبتِ میان تئوری و عمل"

چگونه یک قربانی می تواند ناجی دیگران شود؟

محیط زیست و شرارت ذاتی آدمی

جهانی شدن و محیط زیست ایران

شروع دوباره

کنش اجتماعی؛ تخصص؛ خردمندی

ادامه ی گفت و گوی داغ سبز در قالب مناظره ی علمی

پارادوکس تحریف اخبار محیط زیستی؛ نگاهی به توقیف سبزپرس

دانلود برنامه های 86 تا 95

گفت و گوی داغ سبز فعلا اجرا نمی شود

نود و پنجمین گفت و گوی داغ سبز: اخبار روز!

دماوند به روایت گفت و گوی داغ سبز

آرشیو مطالب

دی 1392

آذر 1392

شهریور 1392

مرداد 1392

اردیبهشت 1392

فروردین 1392

دی 1391

شهریور 1391

تیر 1391

خرداد 1391

اردیبهشت 1391

فروردین 1391

نویسندگان

احمد

پیوند ها

محمد درویش

علیرضا مبینی

عاطفه بنایی

تینا قضاتی -- وکیل مدافع زمین

حمیدرضا میرزاده -- سرباز زمین

م‍ژگان جمشیدی -- دیده بان محیط زیست ایران

ناصر كرمی

هومان خاكپور -- دیده بان طبیعت بختیاری

محسن تیزهوش -- آوای محیط زیست ایران

دیدبان لرستان

روشنك شهبازی

امیر سررشته داری

محمد سوزنچی

حسین عبیری گلپایگانی

گروه کوهنوردی کلکچال

گرین بلاگ

سبز پرس

نظر سنجی

به نظر شما مشکل "اصلی" محیط زیست ایران چیست؟
   
   
   
   

آمار سایت

بازدیدهای امروز :
بازدیدهای دیروز :
كل بازدیدها :
كل مطالب :

امکانات جانبی

RSS 2.0